Kara hindiba - Hakkı COSGUN kişisel web sayfası

Go to content

Main menu:

Kara hindiba

Faydalı Bilgiler

Kök, Çiçek ve Yapraklardan Karahindiba Çayı Nasıl Yapılır?

Karahindiba, rahatsız edici bir ot olmaktan çok, birçok sağlık yararına sahip harika bir bitkidir. Büyümesi çok kolay ve karahindiba çayı, salatalar, şarap ve daha fazlasını yapmayı öğrenmek sizi karahindiba düşmanından ziyade karahindiba haçlısına dönüştürecek!

Yaygın karahindibanın botanik adı, asteraceae familyasından Taraxacum officinale'dir . Burada karahindiba çayının nasıl yapıldığını ve karahindiba kökü, çiçeği ve yapraklarının tek başına veya birlikte kullanılmasıyla faydaları olan lezzetli bir demlemeye nasıl dönüştürüleceğini ele alıyoruz.

Bilerek veya kazara karahindiba yetiştiriyorsanız , karahindibayı nasıl hasat edeceğinizi ve çay için nasıl hazırlayacağınızı bilmek isteyeceksiniz, o yüzden oradan başlayacağız. Karahindiba yetiştirmiyorsanız, kavrulmuş karahindiba köklerinin yanı sıra kurutulmuş karahindiba yaprakları ve çiçekleri gibi çevrimiçi satın alabilir ve kendi karışımlarınızı yapmayı deneyebilirsiniz.

En hızlı seçenek için acele etmek istiyorsanız, bugün hazır bulunan birçok karahindiba çayından bazılarını satın alabilirsiniz. Karahindiba, sağlığı artıran faydalarıyla o kadar popüler ve yaygın olarak biliniyor ki, karahindibayı kapsül ve tentür formlarında da bulabilirsiniz.

Yabani otlarınızdan yakınmayı yeniden gözden geçirin ve onların gerçekten yararlı otlar olup olmadıklarını araştırın!

“Karahindibanın pek çok faydasını öğrenmek sizi karahindiba düşmanından ziyade karahindiba savaşçısına dönüştürür.”
~GardensAll.com


Karahindiba FAYDALARIYLA MUHTEŞEM BİR BİTKİDİR!  Karahindiba Çayından Salataya ve şaraba kadar pek çok kullanım alanı vardır.  Karahindiba kökü güçlü bir detoks çayıdır.  #BahçelerHepsi #Karahindiba Çayı #KarahindibaFaydaları #Nasıl YapılırKarahindibaÇayı
Resim Alexandr Ivanov tarafından Pixabay'a yüklendi


Karahindiba HASAT NASIL

Bitki hasadının ilk kuralı, karahindibaları asla kimyasal işlem görmüş yolların veya çimenlerin yakınında hasat etmeyin.


Karahindibanın her parçası faydalı ve faydalıdır. Yemek için yapraktan tohuma, çiçekten köke, hatta karahindiba sapları bile değerli uygulamalara sahiptir. Karahindiba sapları, tıbbi ve endüstriyel kullanımları olan lateks içeren sütlü bir özsuya sahiptir. Ancak, sapları ve tohumları çay için kullanılmadığından, bu makalede bunlara değinmeyeceğiz.

Karahindiba köklerinin, çiçeklerinin ve yapraklarının nasıl hasat edileceğini öğrenmek kolaydır ve bahçenizden veya bahçenizden hızlı ve sağlıklı bir çay yapmanızı sağlar!


Karahindibanın sağlığa faydaları söz konusu olduğunda, çoğu insan kökünden yapılan karahindiba çayına daha aşinadır. Bununla birlikte, karahindiba çiçeklerinin sağlık açısından da önemli faydaları vardır ve ayrıca karahindiba çayınıza bir miktar tatlılık katar.

Bitkisel çayınıza karahindiba çiçekleri eklemek, demleme demlemenizi yudumlarken enfes bir renk ve gurme parıltı katar.

Karahindiba Çiçekleri Hasat
Karahindiba Çiçekleri Nasıl Hasat Edilir

İlk olarak, karahindibaları asla kimyasal işlem görmüş yolların veya çimenlerin yakınında hasat etmeyin. Karahindiba çiçeklerini hasat etmek oldukça basittir: sadece çiçek başlarını koparın

Karahindiba Çiçekleri Ne Zaman Hasat Edilir
Karahindiba, bölgenize bağlı olarak ilkbaharın başlarında çiçek açabilir ve tipik olarak ilkbahar sonlarında, yaz başlarında en yüksek çiçeklenme ile.

Karahindiba çiçekleri, çiçek açtıklarında herhangi bir zamanda hasat edilebilir. Bununla birlikte, karahindiba çiçeklerini hasat etmek için en iyi zaman, en taze, en canlı ve tatlı aromalı çiçekler için mevsimin başlarındadır. Arılar için erken ilkbaharda iyi besin oldukları için çiçekleri fazla hasat etmeyin. Topladığımız her çiçeğe bir çiçek bırakmayı severiz.

Karahindiba Çiçekleri Nasıl İşlenir
Taze Karahindiba Çiçekleri

Taze çiçekleri çay veya salata için kullanıyorsanız, onları durulamak ve kullanana kadar taze ve açık tutmak için bir kase soğuk suya koymak isteyebilirsiniz. Yapraklarda herhangi bir otostopçu varsa, ıslanma ayrıca küçük yaratıkları da temizleyecektir.


Taze karahindiba çiçeklerinden tentürler ve yağlar da yapabilirsiniz. Onları kurutacaksanız, önce ıslatmamak en iyisidir ya da yaparsanız, kurumaya bırakmadan önce fazla suyu çıkarmak için bir salata döndürücü kullanın.

Kurutulmuş Karahindiba Çiçekleri

Karahindiba çiçeklerini kurutmak, onları yıl boyunca çay, yemek pişirme, sabun, kozmetik ve merhemlerde kullanmak üzere korumanın kolay bir yoludur. Çiçekleri güneşte, kurutucuda , dondurarak kurutucuda veya fırında kurutabilirsiniz .

Karahindiba çiçeklerini kurutmak, onları yıl boyunca çay, yemek pişirme, sabun, kozmetik ve merhemlerde kullanmak üzere korumanın kolay bir yoludur.  Çiçekleri güneşte, kurutucuda, dondurarak kurutucuda veya fırında kurutabilirsiniz.
Kurutulmuş karahindiba çiçekleri – Resim andreas160578 tarafından Pixabay'a yüklendi

Karahindiba Kökü Nasıl Hasat Edilir
Karahindiba kökü hasat etmek daha fazla çaba gerektirir, ancak karahindiba kökünü kazmayı kolaylaştıracak birkaç ipucu vardır.


Küçük bir el küreği veya mala kullanarak bitkinin tabanından birkaç santim derine kazın. Karahindiba, hayatta kalmalarına katkıda bulunan uzun bir köktür. Tüm bitkiyi gevşetilmiş topraktan, kökten ve hepsinden yukarı çekin. Mümkün olduğunda, karahindiba kökünü yağmurdan veya sulamadan bir veya iki gün sonra toprak hala nemliyken hasat etmek yararlıdır, bu da hasadı kolaylaştırır.

Karahindiba Kökü Ne Zaman Hasat Edilir

Karahindiba, zeminin donmuş olduğu soğuk bölgelerde kış mevsimi hariç, yılın herhangi bir zamanında hasat edebilirsiniz.

Karahindiba çayının en fazla sağlık yararını ve tıbbi özelliklerini istiyorsanız, karahindiba kökü hasat etmek için en iyi zaman sonbahar veya kış başıdır. Bitki büyümesi yavaşladığında köklere daha fazla enerji gider.

Karahindiba kökü hasat etmek için bu basit karahindiba otu aracı , uzun karahindiba kökünü ortaya çıkarmak için kazma işini daha hızlı hale getirir.

Karahindiba Kökü Nasıl İşlenir
Toprağı köklerden yıkayın ve kurutun.
Ayrıca dış cildi sert bir fırça ile fırçalamak isteyebilirsiniz.
İyice durulayın ve kurulayın.
Soğan büyüklüğünde küçük küçük doğrayın
Bir haftaya kadar taze kullanın, buzdolabında saklayın
Güneşte, gıda kurutucusunda veya fırında yaklaşık 200°F'de düşük ısıda kurutun

Karahindiba kökünüz yoksa, en sevdiğiniz bitkisel tedarikçide ve Amazon'da toplu olarak bulunan, kolayca erişilebilen karahindiba kökünden yararlanabilirsiniz. Çay poşetlerinde karahindiba çayı satan birçok iyi marka da var.

Elimizde bulunan karahindibaları kazmak istemediğimiz için kendi karahindibalarımızı alıyoruz (ara sıra yaprak toplamaya uygun olmayan yollarda ve alanlarda yetişen karahindibalar hariç. Aksi takdirde, karahindibamızın diktiğimiz çok yıllık bir sebze olarak büyümesine izin veriyoruz. gıda ve ilaç için.

Çaydan tentürlere, köklerden kapsüllere ve hatta kendi ekiminiz için tohumlara kadar tüm bu çeşitli karahindiba ürünlerini Amazon'da bulabileceğiniz bağlantılar.

Karahindiba Nereden Alınır
Karahindiba Çiçeği Jöle
Karahindiba kökü -
toplu karahindiba kökü
kapsüller
çay poşetleri
tohumlar

Karahindiba Çayı Nasıl Yapılır
Karahindiba Çay Tarifleri

Karahindibanın çay için en çok kullanılan kısmı kökü iken, çiçekleri ve yeşillikleri tek başına veya birlikte kullanabilirsiniz. Kök, karahindiba bitkisinin en besleyici ve şifalı kısmı olarak kabul edildiğinden en sık kullanılır.

Bununla birlikte, hasat edilecek çok sayıda karahindibanız varsa, bitkinin tamamını çay ve diğer tariflerde ve karışımlarda kullanabilirsiniz. Bu konuda size yardımcı olmak için burada her bir kombinasyondan yapılan çayı ele alıyoruz.

Karahindiba Kökünden Çay Yapmak
Karahindiba kökü hasat ettikten sonra, çay yapmadan önce köklerin temiz olduğundan emin olun. Çiçekler çay yapmak için taze veya kurutulmuş olabilir.

Karahindiba kökü çayı yapmayı (veya karahindiba çiçeği çayı yapmayı) öğrenmek sadece birkaç basit adım gerektirir:

Karahindiba Kökü Çay Tarifi
1 porsiyon
Suyu bir su ısıtıcısında veya tencerede kaynatın
2 çay kaşığı doğranmış çiğ, kurutulmuş veya kavrulmuş karahindiba kökü
Karahindibayı bir demlik veya çay topunun içine bir bardağa koyun ve sıcak suyla doldurun.
5-10 dakika demleyin, yudumlayın ve keyfini çıkarın.

Notlar:
Daha güçlü demleme için daha fazla bitki kullanın, daha hafif için daha az bitki kullanın
LEZZET GELİŞTİRMELERİ - Çeşitlilik için bunların herhangi bir veya daha fazla kombinasyonunu deneyin:
Bal veya stevia ekleyin
Narenciye suyu, kabuğu veya kuru meyve
Tarçın çubuğu
Taze zencefil
Lavanta, ebegümeci veya diğer bitki çayları
Seyreltilmiş bir versiyonunu gün boyunca yudumlamak için su şişenize bu çayın bir infüzyonunu ekleyin.
Karahindiba çayı, daha az dünyevi bir tat için diğer bitki çaylarıyla birleştirilebilir.
Bu, sadece karahindiba kökü, yaprakları ve/veya çiçekleri kullansanız da temel tarif ve önerilen varyasyonlardır. Ancak, aşağıda birkaç varyasyon sağladık.


Karahindiba Kaynatma Nasıl Yapılır?

Demlemek için köklerin üzerine kaynar su dökmek yerine, karahindiba kökünü paslanmaz çelik bir çay topu içinde doğrudan su dolu bir tencerede minimum 20 dakika kadar kaynatarak bir kaynatma yapılır. Dilerseniz kökleri çay topu olmadan doğrudan suya da yerleştirebilir ve tamamlandığında suyu süzebilirsiniz. Bu işleme "kaynatma" denir ve bitki veya kökten en büyük tıbbi faydaların elde edilmesini sağlar. İstenilen ek tatlandırıcıları ekleyin.

Karahindiba Çiçeği Çayı Nasıl Yapılır
Basit bir karahindiba çiçeği çayı tarifi için çiçekler taze veya kurutulmuş olabilir. Karahindiba kökü çayı yapmak için aynı ilk adımları tekrarlayın, ancak demlik veya çay topunuzdaki karahindiba çiçekleri veya yaprakları ile değiştirin.

TAZE ÇİÇEKLER
2 yemek kaşığı karahindiba çiçeği bütün, hafifçe doğranmış veya yaprakları soyulmuş.
KURU ÇİÇEKLER
2 çay kaşığı kurutulmuş karahindiba çiçeği yaprakları
Karahindiba Yeşil Çay Nasıl Yapılır
2 çay kaşığı karahindiba, 5-10 dakika demlenmiş.
Karahindiba Kökü, Çiçek ve Yeşil Çay
1 çay kaşığı karahindiba kökü, çiçekleri ve yaprakları; bu taze veya kurutulmuş olabilir. Her iki yolu da deneyin ve hangi yolu tercih ettiğinizi görün.

Karahindiba Çayı Sağlığa Faydaları
Karahindiba kökü çayının sağlığa daha güçlü faydaları olsa da, karahindiba çiçeği çayının da faydaları vardır.

Karahindiba Kökü Çayı Faydaları
Geliştirilmiş sindirim
Karaciğer sağlığı ve detoksifikasyon
Ateş düşürücü
Lyme hastalığı desteği
adet desteği
Karahindiba Çiçeği Çayı Faydaları
Geliştirilmiş sindirim
Biraz C ve K vitamini
Nazik ateş düşürücü
Nazik arındırıcı ve detoksifiye edici
O halde… küfretmeden, o karahindibaları çimlerinizden çekip fırlatmadan önce, onları iyi kullanın! Karahindibanızı ücretsiz ama güçlü takviyeler olarak hasat edin! Karahindiba kökü veya karahindiba çiçeği çayını deneyin ve bu yabani otları sizin için çalıştırın.


Karahindiba bitkisinin sağlığa faydaları hakkında daha fazla bilgiyi karahindibanın faydaları hakkındaki bu makalede bulabilirsiniz .

Karahindiba yeşillikleri
Ayrıca karahindiba yeşilliklerinin tadını çıkarabilirsiniz! Karahindiba salatası, GardensAll'daki favorilerimizden biri ve karahindiba yaprağını taze ıspanak gibi kullanabilirsiniz. %100 karahindiba salatası paletiniz için çok acı geliyorsa, salata karışımına birkaç yaprak ekleyerek başlayabilirsiniz.

Yapraklar ne kadar gençse, o kadar hassas ve daha az acıdır, o yüzden oradan başlayın. Balzamik salata soslu  karahindiba salatasına bayılırız .

Papatya Fleabane ile Karahindiba Çayı
Kendi bahçenizden ve bahçenizden yapabileceğiniz bitki çaylarının harika dünyasına adım attığınızda, yaratabileceğiniz karışımların sonu yok. Bir sonraki görüntü, bir başka yararlı ve tıbbi ot olan papatya pire ile karahindiba çayı örneğidir .


Karahindiba Tohumları Bile Faydalıdır
Yaban Hayatı Gıdaları İçin İyi ve İnsanlar İçin Yenilebilir
Çok az çocuk - ya da yetişkin - karahindiba tohumlarının bir balonunu kapmaya ve kaç tanesinin gövdeden saçılabileceğini görmek için bir dilek ve şiddetli bir darbe vermeye direnebilir.Güzel karahindiba tohumu küreleri, çiy damlaları ve güneş ışığı ile süslenmiş büyülü küreyi yakalayabilen doğa fotoğrafçıları için de popüler bir konudur.

Ancak eğlence ve güzelliğin ötesinde, karahindiba tohumları aslında yenilebilir ve kabarık sapından kemirilebilir ve ayrıca tohum sütü haline getirilebilir. Bunu hayatta kalma becerileri için bilmek iyidir, ancak günlük kullanım için o kadar pratik değildir çünkü karahindiba tohumları ayçiçeği tohumlarından daha küçüktür ve yiyecek için kullanmak için yeterli miktarda büyük bir koleksiyon gerektirir.

Bununla birlikte, tohumlar orman tavuğu, keklik, sülün, bıldırcın ve yabani hindi gibi yaban hayatı için faydalıdır. Bu kuşlar tohum başlarından hoşlanırken, karatavuk, saka kuşları, serçeler, siskins ve towhees gibi ötücü kuşlar tohumları yerler.

KAYNAK: Karahindiba tohumları bilgileri için: CommonSenseHome.com

Büyüyen karahindiba ve karahindiba faydaları hakkında daha fazla bilgi için lütfen bu diğer makalelere göz atın . Karahindiba sezonu yakında geliyor!

Karahindiba tohumları aslında yenilebilir ve kabarık sapından kemirilebilir ve ayrıca tohum sütü haline getirilebilir.
~GardensAll.comKarahindiba tohumlarının faydaları - karahindiba bitkisinin tüm kısımlarının, karahindiba tohumları da dahil olmak üzere faydaları vardır.  BahçelerTümü
Resim Horst Eisele tarafından Pixabay'a yüklendi
Karahindiba Çiçeğinin Faydaları Üzerine Harika Video
Learn Your Land YouTube kanalı ve web sitesi LearnYourLand.com'dan Adam Haritan'ı seviyoruz .

Resim Shirley Hirst tarafından Pixabay'a yüklendi

Katkıda Bulunan Yazar sayesinde – bitki uzmanı Adrian White :
Adrian, profesyonel bir serbest yazar, bitki uzmanı ve organik çiftçidir . Çalışmaları The Guardian, Good Housekeeping, Civil Eats ve Rodale's Organic Life gibi yayınlarda bulunabilir. Midwest'in Driftless Bölgesi'nde çeşitli sebzeler, mantarlar ve otlar yetiştirdiği Jupiter Ridge Çiftliği'nin ortak sahibidir.

BahçelerTümü
BahçelerTümü
Biz bahçeyle ilgili her şeyi paylaşan çevrimiçi bir bahçecilik yayınıyız! Kentsel çiftçilik, aile bahçeciliği, çiftlik evi, kar için bahçecilik ve daha fazlasını içerir. Hepimiz büyümek üzereyiz!

0 1    1
Hisseler
FDA Uyumluluğu
Bu web sitesindeki bilgiler Gıda ve İlaç İdaresi veya başka bir tıbbi kuruluş tarafından değerlendirilmemiştir. Herhangi bir hastalığı veya hastalığı teşhis etmeyi, tedavi etmeyi, iyileştirmeyi veya önlemeyi amaçlamıyoruz. Bilgiler sadece eğitim amaçlı paylaşılmaktadır. Bu web sitesindeki herhangi bir içerik üzerinde hareket etmeden önce, özellikle hamileyseniz, emziriyorsanız, ilaç kullanıyorsanız veya tıbbi bir durumunuz varsa, doktorunuza danışmalısınız.


Ortaklık Açıklaması
GardensAll.com, sitelerin reklam vererek ve Amazon.com'a bağlanarak reklam ücreti kazanmaları için bir araç sağlamak üzere tasarlanmış bir bağlı kuruluş reklam programı olan Amazon Services LLC Associates Programının bir katılımcısıdır. Bu sitedeki sayfalar, Amazon'a ve bu web sitesinin sahibinin bir tavsiye komisyonu alacağı bağlı sitelerine bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir.
(alıntıdır)

 
Sayaç
kişi ziyaret etmiştir.
Back to content | Back to main menu