Çoban Çökerten - Hakkı COSGUN kişisel web sayfası

Go to content

Main menu:

Çoban Çökerten

Faydalı Bilgiler

Çoban Çökerten

Çoban Çökerten
: Otsu ve tek yıllık bir bitki olan demir dikeni aynı zamanda çoban çökerten ismiyle de bilinir. Çoğunlukla Akdeniz ülkelerinde kendiliğinden yetişen bu bitki aynı zamanda sarı renkte çiçek açar. Çoğunlukla toprak üzerinde yatık bir şekilde büyümesi nedeniyle bahçelerde yabani ot olarak kopartılan bu bitki en çok da Afrika ve Hindistan gibi ülkelerde yetişir. Demir dikeninin kökünde sabit yağlar, azot ve alkaloit maddesi bulunurken meyvelerinde diastasis, glikozit, resin, inorganik maddeler, proteinler, peroxidase ve yağ bulunur. Ortalama %10 oranında protein içeren demir dikenin 14 aminoasitten meydana gelir. Birçok kullanım alanına sahip olan bu bitkinin gövdesi ve sapın sucrose, nişasta, fuructose içerir. İçerisinde bulunan bu maddeler sayesinde sağlık açısından birçok alanda kullanılan ve faydası olan demir dikeni bitkisi birçok ülkede kullanılmaktadır.

Çoban Çökerten nasıl kurutulur,
Çoban Çökerten bitkisi hassas yapıda sahip olan çiçekleri açmış durumda iken toplanır. Nemli yerlerden uzak havadar güneş görmeyen bir yerde bir bezin üzerine serilerek kurutulur. Daha sonra 35 derece fırında devamlı çevrilip kurutulan bu bitki bazı durumlarda toz halinde öğütülürken bazı durumlarda küçük parçalar şeklinde muhafaza edilebilir. Demir dikeni bitkisinin serin ve nemsiz ortamlarda güneş ışığına maruz kalmadan tüketilmesine özen gösterilmelidir.

Çoban Çökerten nasıl kullanılır,

Çoban Çökerten bitkisinin çiçekleri ve yaprakları birçok alanda kullanılmaktadır. Kurutulmuş çiçek ve yaprakları 1 su bardağı kaynatılmış suyun içerisine 1 tatlı kaşığı eklenip demlenmeye bırakıldıktan sonra çay olarak tüketilebileceği gibi öğütülmüş hali ile salatalara lezzet vermek amacıyla da kullanılabilir.

Çoban Çökerten kuvvet verici etkisi,

En çok da iktidarsızlık problemine ve performans düşüklüğüne iyi gelmesi Avrupa da kanıtlanmış bir gerçek olan demir dikeni sperm üretiminde oldukça büyük artış sağlamakla beraber aynı zamanda sperm kalitesinin artmasına da yardımcı olur. Libodo artmasına doğal yoldan etki eden bir bitki olan demir dikeni aynı zamanda sertleşme problemine karşı kullanılabileceği gibi ilk ilişkiden sonra yumuşama gibi olumsuz durumların gecikmesine yardımcı olur. Bazı ülkelerde erkeklerde kuvvet verici ve cinsel fonksiyonları arttırıcı, bayanlarda ise, yumurtlama ve cinsel istek artmasını sağlamak amacıyla kullanılmaktadır.

Çoban Çökerten diğer faydaları;
Bütün damarlar üzerinde olumlu etkisi olan
Çoban Çökerteni bitkisi damar tıkanıklığı ile beraber damar sertliğine de iyi gelir. Damar içi plakları etkisiz hale getiren bu bitki aynı zamanda kireçlenmeyi büyük oranda azaltır.

Vücut direncinin üzerinde olumlu etkisi olan
Çoban Çökerten bu özelliği sayesinde birtakım hastalıklara karşı vücudun korunmasına yardımcı olur.
İdrar söktürücü özelliği sayesinde idrar yollarında yaşanan problemlerin giderilmesini sağlar.


Böbrek fonksiyonlarını desteklemekle beraber böbrekte ortaya çıkacak olan kum ve taş gibi problemlerin kısa zaman içerisinde giderilmesine yardımcı olur.
Erkeklerde antropoz dan dolayı ortaya çıkacak olan belirtileri azaltır.


Yüksek tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur.
Vücuda enerji vererek vücut dayanıklılığının artmasını sağlar.
İştahsızlık problemi çeken kişilerde iştahın artmasını sağlar.
İshal problemine karşı oldukça etkilidir.
Emziren annelerde süt arttırıcı olarak kullanılabilir.
Demir dikeni hormonal dengeyi ayarlayarak tüylenme problemini giderir.
Sindirim sistemine olumlu etkileri sayesinde hazımsızlığa fayda sağlar.
Bağırsak hareketlerini artırır.
Zihnin dinç kalmasını sağlar.
Şeker hastalığına karşı iyi gelir.
Anti inflamatuar anti artrit etkisi ile bağışıklık sistemini güçlendirir.
Karaciğer ödemin atılmasında etkili olan demir dikeni karaciğerde asit emilimine destek olur.
Mesane ve böbrek iltihaplanmalarına iyi gelir.


Çoban Çökerten
zararları, bu bitki tansiyon düşürücü etkisi nedeniyle düşük tansiyonu olan kişilere tavsiye edilmez ve kullanmaya başlamadan önce uzman bir doktora danışılmasında fayda vardır.

Son Güncelleme : 11.04.2021 11:36:21
Kaynakça / İçeriği Geliştiren Uzmanlar


Uzm. Ahmet BOZBIYIK - 11.04.2021 11:36:21


Çoban Çökerten ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.

 
Sayaç
kişi ziyaret etmiştir.
Back to content | Back to main menu