Cilek yapraklari - Hakkı COSGUN kişisel web sayfası

Go to content

Main menu:

Cilek yapraklari

Faydalı Bilgiler

Çilek Yaprağı Faydaları ve Kullanım Alanları Sizi ŞaşırtabilirFerahlatıcı sağlıklı bir atıştırmalık olarak lezzetli çilek meyvesi Fragaria  ×  ananassa'yı herkes bilir. Nefis böğürtlenler, yazın lezzetlerini müjdelemek için ilk baharın sonlarında olgunlaşan sevilen bir meyvedir. Peki ya çilek yapraklarının faydaları ve kullanımları?

Çilek bitkilerimiz meyve vermeyi bıraktıktan sonra, bahçemizdeki tüm sağlıklı çilek yapraklarını görünce sormak zorunda kaldım: Çilek yaprağı yemekte sakınca var mı? Ve eğer öyleyse, çilek yapraklarının faydaları ve kullanım alanları nelerdir?

Çilek Yaprağı Faydaları ve Kullanımları Hakkında Sık Sorulan Sorular
Çilek Yaprakları Yenilebilir mi?

Çilek yaprağı yemenin sakıncası var mı diye merak ediyorsanız, cevap evet! Çilek yaprağı sadece yenilebilir değildir, kullanımları ve faydaları arasında tentürler ve besleyici ve tıbbi değeri olan çilek yaprağı çayı bulunur.

Çilekler ve çilek yaprakları önemli besinler sağlarken aynı zamanda sisteminizi güçlü antioksidanlarla güçlendirir... size iyiyi verir ve kötüyü yok eder.

Çileklerin ve çilek yapraklarının inşaatçılar ve temizlik ekibi olduğunu söyleyebilirsiniz. Besinler sağlığı oluşturmaya yardımcı olur ve antioksidanlar, bir dizi hastalığı önlemeye ve hatta ortadan kaldırmaya yardımcı olan serbest radikalleri temizlemeye ve temizlemeye yardımcı olur.

Çilek Yaprakları ve Sapları Yenilebilir mi?
Evet! Çilek yaprakları, çiçekleri, meyveleri ve hatta çileğin tepesindeki sapı çevreleyen kaliks adı verilen yeşil tepeleri yiyebilirsiniz.

Sadece kaliks (üstteki yeşil kısım) ve çilek yaprakları yenilebilir olmakla kalmaz, çilek yapraklarının faydaları da harika meyve için eşit derecede önemlidir. Böylece çileklerin üst kısımlarını yemekte bir sakınca yoktur, böylece çileklerin üst kısımlarını kesmenize gerek kalmaz.

Aslında, onları kullanmanın favori bir yolu aromalı su içindir. Sadece meyve ve yeşillikleri su şişenize ekleyin ve kendi aromalı vitamin suyunuzdan bazılarını yapın.

Ancak çiğ yeşillikleri meyve ile yeme düşüncesi çekici gelmiyorsa, onlardan zevk almanın başka yolları da var. Ama önce…

Çilek Yaprağı Zehirli midir?..
.
…insanlar için?
Çilek yaprakları zehirli değildir, ancak doğal olarak, çileklere alerjiniz varsa, muhtemelen çilek yapraklarını da tüketmekten kaçınmak en iyisidir.

Çilek Yaprakları Köpekler İçin Zehirli midir?
Çilek yapraklarının köpekler için tüketebilecekleri miktarlarda zehirli olduğu bilinmemekle birlikte, onlar için mide rahatsızlığı veya diğer sindirim sorunları yaratabilir. Bununla birlikte, ılımlılıkta çilek , köpekler için iyidir ve dişlerini temizlemeye ve güçlendirmeye yardımcı olur.
~KAYNAK: Chewies

SORUMLULUK REDDİ: Tıbbi veya Sağlık Tavsiyesi DEĞİL, Araştırma ve Anekdot Kullanımlarını Paylaşıyoruz
Tüm araştırmalar bir soruyla başlar ve çilek yapraklarının sağlık ve zindelik için inanılmaz faydalarını araştırmak için kendi derin dalışımızı başlatan da budur. Kendi otodidaktik çalışmamızdan ve kişisel kullanımımızdan öğrendiklerimizi, bu şaşırtıcı bitkinin kendi keşfiniz ve genişletilmiş kullanımınız konusunda size ilham vermesi umuduyla paylaşıyoruz.

Sağlık ve Zindelik İçin Çilek Yaprakları
Çilek bitkileri, yenilebilir, tıbbi ve besleyici olan ve çeşitli şekillerde kullanılabilen çok sayıda canlı, koyu yeşil yapraklara sahiptir. Buna biraz sonra gireceğiz, ancak önce çilek yapraklarının faydaları ve kullanımları konusunda bu konudaki bazı yaygın soruları yanıtlayalım.

Çilek Yaprakları Nasıl Kullanılır
Çiğ -

diğer yeşil yapraklı salatalarda
marul gibi sandviçlerde
Pişmiş –
çorbada
wok'ta kızartmak
Diğer yapraklı yeşilliklerle en iyi şekilde karıştırıldığında:
buğulanmış
sote
Kurutulmuş –
Çay
pudra
Sağlık toniği olarak özü veya tentür
Çilek üstlerini her attığınızda, vitaminleri de attığınızı düşünün. Bunun yerine, onları kemirin, salatalara, çorbalara, omletlere atın veya besin karışımını zenginleştirmek için smoothie'lere karıştırın. Bunları ayrıca bitki çayı karışımları ve yeşillik tozları için de kurutabilirsiniz .

Çilek bitkileri, sağlık için kullanmak üzere çok sayıda canlı yeşil yaprak çıkarır.


Çilek Yaprağı Besin Maddeleri
Çilek Yapraklarında Bulunan Besinler
C vitamini
K vitamini
Demir
Tanenler (büzücü)
flavonoidler
proantosiyanidinler
Fragarin (antibiyotik) [1]
polifenoller
Çilek yaprakları tanen, flavonoidler, askorbik asit ve uçucu yağ dahil olmak üzere birçok biyoaktif bileşik içerir.

Çilek Yaprağı Sağlığa Faydaları

Araştırmalar, çilek yapraklarının antienflamatuar olduğunu ve aşağıdaki gibi hastalıkları ve semptomları azaltabileceğini, iyileştirebileceğini ve hatta ortadan kaldırabileceğini gösteriyor:

Kan basıncı, (kan basıncını düşürür) [2]
Diyabet [3] [4]
Kan şekeri / kan şekeri – çilek yaprağı ekstresi kan şekerini düşürür ve insülin seviyelerini yükseltir [5]
Gastrointestinal bozukluklar [6]
Böbrek (böbrek fonksiyon bozukluğu) [7] [8]
Hiperkolesterolemi, (yüksek kolesterolü düşürür) [9]
Halk Tedavilerinde Bahsedilen Çilek Yapraklarının Geleneksel Kullanımları
Alp ya da yabani çilek Fragaria vesca halk ilaçlarında kullanılmıştır. Kökleri, yaprakları ve meyveleri sindirime yardımcı, gut hastalığına iyi gelen ve cilt toniği olarak kullanılmıştır.

Meyveler ishal için kullanıldı ve güneş yanığı ve lekelerin acısını hafifletmek için cilde ovuldu. Dişlerin rengini açmak için çilek suyu kullanıldı.

Eski Romalılar, çilek bitkisinin tamamının faydalı olduğuna inanıyorlardı. İltihap, ateş, boğaz rahatsızlığı, böbrek taşları, gut, bayılma nöbetleri ve kan, karaciğer ve dalak hastalıkları için kullandılar.

Anemi
Artrit
sindirim yardımı
Diüretik
görme
Hepatit
İyileştirir –
bağırsak sağlığı
karaciğer aktivitesi
metabolizma
ishali bastırır
Böbrek taşları – dışarı atılmasına yardımcı olur
Sinir sistemi - güçlendirici
cilt toniği
Güçlendirir –
bağışıklık sistemi
gergin sistem
Çilek Yapraklarının Antioksidan Profili
Çilek Yaprakları Yüksek Antioksidanlar İçerir Sağlığa ve Zindeliğe Faydalıdır
Antioksidanlar – esas olarak meyve ve sebzeler gibi bazı hücre hasarlarını önleyebilen veya geciktirebilen ve aşağıdaki gibi hastalık riskini azaltan doğal maddelerden elde edilir: 1
Yengeç Burcu
kardiyovasküler hastalıklar
diyabet [10]
Alzheimer hastalığı
Parkinson hastalığı
gibi göz hastalıkları:
katarakt
Yaşa bağlı makula dejenerasyonu
NOT: Araştırmalar, insan yapımı antioksidanların aynı faydalara sahip olmayabileceğini ve hatta olumsuz etkileri olabileceğini ortaya koymaktadır. [11]
Polifenoller – çilek yaprağı polifenolleri, aşağıdaki alanlarda olası iyileştirmeler gibi sağlık yararları ile dolu bitki bileşikleridir: [12]
sindirim
beyin sağlığı
kalp hastalığı
2 tip diyabet
belirli kanserler
Klorojenik asit özellikleri şunları içerir [13] [14] – antioksidan
antienflamatuvar
anti-obezite
anti dislipidemi
antidiyabetik
antihipertansif
antimikrobiyal, özellikle gıda katkı maddesi olarak
prebiyotik faydalar
Ellagitanninler [15] – bazı meyvelerde, kabuklu yemişlerde ve tohumlarda bulunan ve bazı kronik hastalıklara karşı koruyucu olabilen polifenoller [16] :
antikanser
antienflamatuvar
antioksidan
kardiyoprotektif özellikler
prebiyotik
Çilek Yaprakları Sağlık Faydaları Açısından Çileklere Eşit veya Daha Fazladır
Çilek yaprakları üzerinde yapılan araştırmalar, özellikle daha genç, daha taze yapraklarda yüksek bir antioksidan kapasitesi (oksijen radikali absorbans kapasitesi, ORAC) ve toplam fenolik içeriği ortaya çıkardı.

Şaşırtıcı bir şekilde, çilek yapraklarının çilek meyvelerinden çok daha yüksek ORAC değerlerine sahip olduğu bulundu.

Taze çilek yaprakları çilek için 21 ve çilek yaprakları için 126 ortalama antioksidan değerinde çilek meyvesinden çok daha yüksek bir antioksidan kapasiteye sahiptir . [17]
 "Çilek yaprakları, mikrobiyal patojenlere karşı potansiyel olarak savunma aktivitelerine ve insan sağlığı için faydalı özelliklere sahip olan yüksek miktarda çeşitli fenolik bileşikler içerir." KAYNAK: Nisan 2014 Tarım ve Gıda Kimyası Dergisi'nde yer
alan makale 2  

Çilek ve Çilek Yapraklarının Antioksidan Kapasitesi – (ORAC değerleri olarak bilinir)
7,8 ila 33,7 μmol taze çilek
69.7 ila 182.2 μmol TE/g taze çilek yaprağı
NOT: μmol = mikromol; (TE/g) = Gram cinsinden Trolox eşdeğerleri

Antioksidanlar Açısından En Zengin Meyveler Üzerine Bir Parçacık - en yüksekten en düşüğe ORAC değerlerine göre sıralanmıştır
Taze orman meyveleri
Mücevher siyah ahududu
Böğürtlen antioksidanlar için en zengin kaynak olabilir
Kurutulmuş Meyveler
çilekler
siyah ahududu (cv. Jewel),
Böğürtlen
kırmızı ahududu
Geleneksel folklor kullanımı ve modern araştırmalar arasında, çilek ve çilek yapraklarının faydalarının, antioksidan bakımından zengin yiyecekler ve çaylardan oluşan diyetinize dahil edilmeye değer olduğu sonucuna varmak güvenlidir.

Yani çilek yetiştiriyorsanız, ancak çilek yapraklarını henüz kullanmadıysanız, umarız sizinkiler canlı ve yeşilken denemenizi umarız. Çilek yapraklarını nasıl kullandığınızı bize bildirin .

Kurutulmuş çilek yaprakları lezzetli ve besleyici çay yapar.

Çilek Yaprakları lezzetli çay yapar
LeAura Alderson
LeAura Alderson
Ben LeAura Alderson, yabani otlar da dahil olmak üzere etrafımızdaki bitkilerin birçok yenilebilir ve tıbbi faydasını keşfetme tutkusuna sahip bir bahçe, bitki ve bitki meraklısıyım! Web siteleri ailemiz için yazar, editör ve medya yayıncısıyım.

Fitness ve yaşam koçluğu sertifikasına sahipken, sağlık uygulayıcısı DEĞİLİM. Bununla birlikte, sağlıklı, organik gıdalara ve ev ilaçları yapmaya büyük ilgi duyan, yaşam boyu sağlık meraklısıyım ve paylaştığımız içerik, kendi deneyimlerimizden ve kullanımımızdan ve ayrıca daha fazlasını keşfedebilmeniz için bilimsel araştırmalardan elde edilen bilgilerdir. kendi.

Her zaman her şeyden önce sağlık uzmanlarınızın tavsiye ve rehberliğine başvurun.

Bir aile olarak, geleceğimizde çiftçilikle bahçecilik, yenilebilir çevre düzenlemesi, taze organik gıdalar ve kendi kendine sürdürülebilirlik ile ilgili her konuda bahçecilik, deney ve bilgimizi istikrarlı bir şekilde genişletiyoruz. Ayrıca , yaratma yoluyla dönüşüm ve pozitifliğin, iyimserliğin ve zihniyetin gücüyle ilgili bir site olan iCreateDaily.com'un sahibi ve yöneticisiyim .

https://pubs.acs.org/doi/10.1021/jf9908345# [ ↩ ]
https://pubs.acs.org/doi/full/10.1021/jf405589f [ ↩ ]
0 3    3
Hisseler
Referanslar
Referanslar
↑ 1 https://www.researchgate.net/publication/11904327_Effect_of_Fragarin_on_the_Cytoplasmic_Membran_of_the_Phytopathogen_Clavibacter_michiganensis
↑ 2, ↑ 6, ↑ 9 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4459800/#b27
↑ 3, ↑ 7, ↑ 10 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4459800/
↑ 4, ↑ 8 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4459800/#b11
↑ 5 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4459800 /
↑ 11 https://www.nccih.nih.gov/health/antioxidants-in-depth
↑ 12 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6930459/
↑ 13 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6155416/
↑ 14 https://pubs.acs.org/doi/10.1021/jf405589f
↑ 15 https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0963996911002572
↑ 16 https://www.intechopen.com/chapters/67219
↑ 17 https://pubs.acs.org/doi/10.1021/jf9908345#
FDA Uyumluluğu
Bu web sitesindeki bilgiler Gıda ve İlaç İdaresi veya başka bir tıbbi kuruluş tarafından değerlendirilmemiştir. Herhangi bir hastalığı veya hastalığı teşhis etmeyi, tedavi etmeyi, iyileştirmeyi veya önlemeyi amaçlamıyoruz. Bilgiler sadece eğitim amaçlı paylaşılmaktadır. Bu web sitesindeki herhangi bir içerik üzerinde hareket etmeden önce, özellikle hamileyseniz, emziriyorsanız, ilaç kullanıyorsanız veya tıbbi bir durumunuz varsa, doktorunuza danışmalısınız.
Ortaklık Açıklaması
GardensAll.com, sitelerin reklam vererek ve Amazon.com'a bağlanarak reklam ücretleri kazanmaları için bir araç sağlamak üzere tasarlanmış bir bağlı kuruluş reklam programı olan Amazon Services LLC Associates Programının bir katılımcısıdır. Bu sitedeki sayfalar, Amazon'a ve bu web sitesinin sahibinin bir tavsiye komisyonu alacağı bağlı sitelerine bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir.

 
Sayaç
kişi ziyaret etmiştir.
Back to content | Back to main menu